26 Şubat 2010 Cuma

Yıl 2003 ilkhediyem.com

Yıl 2003, oğlum iki yaşında oldu, bende artık kurtlanmaya başladım tabii.


Bir şeyler yapmalıyım. tekrar profesyonel iş hayatına dönmek hiç mi hiç istemiyorum.

Sabah erkenden sokağa dökülüp, akşam eve gelme saatimin birilerinin iki dudağı arasında olmasına hiç tahammül edemem. Zaten oğlumu sabahtan bırakıp, tüm gün görememek beni deli edebilir, gerçekten.

Hâlâ bebeklerini 3-6-9 aylık bırakan annelere inanamaz gözlerle bakarım ama biliyorumki herkes kendi seçimlerinde haklı ve en iyi, en doğru herkesin kendi kararı :)

Ve bende bir karar verdim, evden ne yapabilirim diye.

Oldum bittim hediye benim için özeldir, yani aldığım hediyenin özel olmasını isterim.

Ya kendi ellerimle ördüğüm bir kazak, yada paketleri kendi aldığım kağıt ve kurdelelerle tekrar yapmak, özel yazılar dolu hediye kartları vs vs..

Sonra internette her yeni anne gibi bebek çocuk sitelerini gezerken, Amerika'da bebek bezi pastaları ve hediye sepetlerini gördüm ve inanın bayıldım.

Bebeğin ihtiyaçlarının yer aldığı, çok gösterişli hediyeleri görünce bende yaratmak istedim. Hepsinin resimlerinin çıkışlarını elime alarak başladım toptancıları dolaşmaya. Yıl 2003 dedim ya, henüz bizdeki bebek ürünleri ayıcık ve tavşan figürlerinden ileri gidememiş. Oyuncaklar desen çirkin sevimsiz.. O yıllarda üretim yapan herkesten özür diliyorum ama şimdi bile birkaç firmanın ürünleri o zamanki elimdeki resimlerini taşıdığım kalite ve çeşitlilikte.

Bende bulduğum bir kaç ürünle bir kaç çeşit hazırladım. Aman Allahım bu ilk yaratım ne kadarda zordu. Ben peyzaj mimarlığı eğitimi aldım.Sıfırdan proje hazırlamanın ilk sancılarını bilirim. Bu da en az o kadar yordu belki. Hayal ettiğinizi ugulayamamak ayrıca yorucu tabii. İstediğim şeyleri ürettirmek gibi bir şansım yok, bir desenden bir takım yaptırmak istesem en az 500 adet üretiriz diyorlar, 10 çeşit hediye sepeti için minimum 5000 adet üretim yaptırmam lazım. Bende böyle bir para yok, ayrıcada kim doğuma giderken altın almak yerine hediye sepeti alır bilemiyorum :)

Eşimin yanında çalışan, web tasarımı yapan Cumhur, benim web siteminde ilk tasarımını yaptı, gerçekten kendisine çok teşekkür ederim. Bir yıl öncesine kadarda bu tasarımı zevkle kullandım.

Bu arada ilkhediyem.com ismini aldım, ilk düşündüğüm minigift.com du ama eşim anlaşılmayacağından endişe etti ve ilkhediyem isim babasıda eşimdir.E-ticaret yapmıyorum henüz, ürünlerimin, resimlerinin ve detaylarının yer aldığı bir websitem var, ve telefon numaram. Telefonla arayanlara hizmet veriyorum ve yanlızca havale ve nakit olarak çalışıyorum. Çalışıyorum derken eş ve dostun hediyelerini gönderiyorum. Göndermekde o kadar kolay değil, kendim hastanelere götürüyorum, arabamla elimde adres kağıdı tarif arayarak vs vs.. Ne günlerdi ama her siparişte öyle bir adrenalin yükleniyorum ki, beni bulmuşlar, beğenmişler, paralarını yatırmışlar Kars'a olsa binip gideceğim :)

Bu arada http://www.haber.gen.tr/ de ilkhediyem.com'un reklam metinlerine yer vererek destek veren Burak'a da çok telekkür ederim.

Neyse şehirdışı siparişlerimde başladı ama sepetlerim büyük 50x50x30 cm vb boyutlar 40-50 TLye gidiyor Ankara'ya filan. Yani otobüs bileti alıp koltukta gönderebilirim de, adrese nasıl gidecekler. Burda da yine yardımcılarım arkadaşlarım. http://www.homedrom.com/ sahibi İsmet sağolsun, onun iş yerine paketlerimi götürüyorum onun toplu indiriminden yarı fiyatında altına çıkarıyorum ürünleri. Şimdi kendi indirimlerim var çok mutluyum :)

İlk defa beni Garanti Ödeme Sistemlerinden Ayşın hn aradı ve ilk şirket müşterim oldu. Çalışanlarına veya müşterilerine doğumlarda çiçek yerine benim hediye sepetlerimi gönderiyorlardı. Hâlâ birlikte çalışıyoruz.Ve diğer bir çok firma ile aynı şekilde. GÖS'den aradıklarında kardeşimin muayenehanesindeydim çok iyi hatırlıyorum çünkü benim en büyük destekçimde kardeşimdi, muayenehanesinin bir odasını bana ayırmıştı. Aysuncum sanada çok çok teşekkür ederim. Tabii annem ben tatile çıktığımda işlerime bakar, annecim çok çok sağol.Aslında ilk günden beri yanımda olan oğlum en büyük yardımcım oldu. Paketlerimi hazırlarken sabırla beklemesi, teslimatlarda benimle olması, canım benim, oğlum çok çok teşekkür ederim.
Yani herkesin desteği ile bugünlere http://www.ilkhediyem.com/

Sizde bir bakın beğenecek misiniz?

Tam 6 yılın emeği, işte burada :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder